Yaban Tavşanı Türleri Özellikleri
20 Temmuz 2024

Yaban Tavşanı Türleri Özellikleri

Yaban Tavşanı

Yaban tavşanı, ağırlığı 2-7 kg arasında değişen, 10 cm kadar kuyruğu olan ve kulakları genellikle arka ayakları kadar uzun olan bir memeli türüdür. Kulaklarını etrafında döndürebilirler ve yılda iki defa tüy değiştirirler. Yaz aylarında kahverengi veya kahverengiye yakın grimsi, kış aylarında ise daha çok beyaz renge bürünürler. Ortalama yaşam ömürleri 3-4 yıl kadardır. Son derece hızlıdırlar ve sağlıklı görünümleri ile dikkat çekerler. Evcil tavşanlara göre daha dayanıklı ve sağlıklıdırlar. Yaban tavşanları, atlet ve maraton koşucusuna benzer özellikler taşırlar. Bu nedenle doğa, onlara bu özellikleri kazandırmıştır. Yetişkin bir yaban tavşanının uzunluğu 70-75 cm, ağırlığı ise 6 kg kadar olabilir. En belirleyici özellikleri kulaklarıdır ve kulakları 10-14 cm uzunluğa ulaşarak oldukça hareketlidir.

Kulaklar

Kulaklarının dış kısmı ince bir tüy tabakası ile kaplıdır ve iç tarafı çok daha ince tüylüdür. Kulaklarının rengi diğer tavşanlarla benzerlik gösterir. Kış aylarında grimsi bir renge bürünürler. Kafatasının uzunluğu ile yan tarafı biraz dar olup, gözleri iri ve biraz çıkıktır. Gözlerinin rengi kahve-sarı, turuncu gibi olabilir. Tavşanlar, yan taraflarında bulunan gözleri sayesinde hareket eden nesneleri çok iyi görebilirler ve hava kararsa da net görme yetenekleri vardır. Ancak, önlerine bakarak çok iyi göremezler.

İşitme duyuları ise oldukça gelişmiştir. Tavşanlar bu duyularının farkına varmışlardır ve kısa aralıklarla seslenebilirler. Bu gibi durumlarda kafalarını kaldırarak, kulaklarını dikerler. Endişeli oldukları zaman arka ayaklarının üzerine kalkarak yüksekten dinlemeye başlar ve kafalarını çevirirler. Tavşanların kulakları, yalnızca sesleri duyabilmek için değil, aynı zamanda çeşitli tehlikeleri sezmek için de kullanılır.

Habitat

Yaban tavşanları, dağlık ve ormanlık alanlardan otlaklara, bataklık alanlardan 2500 metre yükseklikteki dağlık bölgelere kadar geniş bir yelpazede yaşayabilirler. Küçük toprak oyuklarına ve çalıların altına gizlenerek yaşamlarını sürdürürler.

Yayılış

Yaban tavşanları, Orta ve Güney Avrupa'dan (İber Yarımadası hariç) Çin'e kadar geniş bir coğrafyada bulunabilirler. Türkiye'de de oldukça yaygındırlar. Ancak, Trakya bölgesinde kaçak avcılık nedeniyle popülasyonları azalmıştır.

Beslenme

Yaban tavşanları, yaz aylarında yeşil otlar, mantar ve meyve ile beslenirken, kış aylarında ağaç kabukları ve kuru otlarla beslenirler.

Biyoloji

Yaban tavşanlarının gebelik süresi yaklaşık 40 gündür. Yılda 2 ila 4 kez doğum yapabilirler. Yavruları, ada tavşanı yavrularının aksine tüylü ve gözleri açık doğarlar ve ilk günden itibaren hareket etmeye başlarlar. Anne tavşan yavrularını göz önünde emzirmez ve erkek tavşanlar dişiler için sık sık kavga ederler.

Göç

Yaban tavşanları genelde göç etmezler ve yaz ile kış boyunca aynı bölgede kalırlar.

Ötüş

Yaban tavşanları sıkıştırıldıklarında veya bir yırtıcı tarafından yakalandıklarında bebek ağlamasına benzer bir ses çıkarabilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tavşan Çeşitleri Nelerdir?

Tavşan Çeşitleri Nelerdir?

Tavşan Doğumu

Tavşan Doğumu

Haber Bülteni

Güncel

Kutup Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Kutup Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Tavşan Irkları Nelerdir?

Tavşan Irkları Nelerdir?

Tavşan Türleri ve Özellikleri

Tavşan Türleri ve Özellikleri

Tavşan Ailesi

Tavşan Ailesi

Tavşan Cinsleri Nelerdir?

Tavşan Cinsleri Nelerdir?

Tavşan İsimleri Tavşanlara Konulan İsimler

Tavşan İsimleri Tavşanlara Konulan İsimler

Tavşan Adası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tavşan Adası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lop Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Lop Tavşanı Türleri ve Özellikleri